Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křeček zlatý správná volba :)Obrazek

Pro lidi, kteří uvažují o koupi domácího mazlíčka, ale nemají zatím se zvířaty žádné zkušenosti, je křeček ideálním řešením. Malý, čistotný, nenáročný na stravu a ubytování, při vhodném přístupu se lehce ochočí. Vzhledem k tomu, že většinu dne prospí a probouzí se až večer, nestrádá během dne samotou jako psík či kočka.

Co se týče dětí, i jim může být křeček milým společníkem, ale pouze za předpokladu, že je rodiče naučí respektovat jeho potřeby a zvyky. Ani takto nenáročný tvor, jakým křeček je, by neměl být ponechán výhradně v dětské péči.

Křeček zlatý (mesocricetus auratus) pochází ze Sýrie, proto se mu někdy říká syrský. Ve své domovině obývá oblasti pouští a polopuští se suchým a teplým klimatem. Ve dne spí zavrtán v písku. Teprve večer, když se ochladí, vylézá za potravou. Výpravy za jídlem bývají dlouhé, křeček naběhá i několik kilometrů za noc. Pro případ nouze využívá lícních toreb, které naplňuje nalezenou potravou. Tu si odnáší na místo sloužící jako ložnice a spižírna zároveň. Shromažďující pud ho neopouští ani v zajetí, kde hlady netrpí. (Proto je dobré každý den zkontrolovat obsah klece a vyhodit případné zásoby z předešlého dne, které by křeček mohl vyhrabat a pozřít zkažené.)

Poprvé byl tento druh hlodavce popsán roku 1839 přírodovědcem jménem Waterhouse. Teprve poté přivezl britský konzul první živé exempláře do Anglie. Dnešní domácí křečci jsou potomky úlovku profesora Aharoniho z jeruzalémské univerzity, který v roce 1930 vykopal v syrské poušti hnízdo a nalezenou samičku s dvanácti mláďaty odvezl do ústavu. Je pravda, že někteří křečci utekli, ale z těch zbývajících, kteří se rozmnožili, pocházejí všichni současní.

Přírodně zbarvení křečci jsou zrzaví s bílými odznaky. Postupně byla vyšlechtěna řada barev a variací, například smetanová, bílá, šedá, černobílá (tzv. panda) aj. Také délka srsti prošla změnami, dnes se chovají i křečci dlouhostrstí (o jejich srst se musí pečovat).

Křeček je od přírody samotář. Zuřivě brání svůj pelech a nesnese konkurenta. Ani v době páření k sobě nebývají hlodavci příliš vlídní. Taková samička dovede pěkně pokousat! Jen co mláďata povyrostou, perou se i mezi sebou. Doporučuje se proto chovat křečky odděleně, aby nedocházelo k šarvátkám. Při pokusu o množení má být samička připuštěna k samci, ne naopak. To proto, aby se cítila podřízeně a trochu nejistě, jinak by mohla samce poranit. Výjimečně se stane, že spolu křečci vycházejí, musí ale pocházet ze stejného hnízda (dva sourozenci, matka s dcerou).

Křeček se řídí převážně čichem. Pachové žlázy, kterými značkuje své teritorium, jsou umístěny ve slabinách. Zrak není hlavní funkcí, křeček používá hlavně čich a sluch. Je výborný běžec, skokan, rád šplhá a zdolává překážky. V přírodě se ukládá k zimnímu spánku. Křeček není dlouhověký, žije dva nebo tři roky.

Co křeček potřebuje k životu v zajetí? Především vhodný domov, tedy klec nebo akvárium. Předností akvária je to, že nedochází k znečišťování okolí vyházenými pilinami a senem, nevýhodou zase špatná cirkulace vzduchu. Ideální rozměry skleněné nádrže jsou okolo 60 cm na délku a 30 cm na výšku. (V takovém případě se nemusí zakrývat.) Je-li akvárium nižší, může křeček vyskočit ven. Nádrž by také neměla být vyšší než delší.

Obchody s potřebami pro zvířata nabízejí mnoho druhů klecí pro hlodavce. Řada z nich trpí značnými nedostatky. Bývají malé, nechráněné alespoň z jedné strany proti průvanu a opatřené mřížkovými rošty, do kterých se křečkům zachytávají nohy. Rozhodnete-li se přeci jenom pro klec, zvolte takovou, kde jsou patra plná, ne z drátů. Pozor! Chcete-li chovat křečíka, ne křečka, klec musí mít dráty hustě u sebe!

Mně se nejvíce osvědčila plastová nádržka s horní mřížkou, kterou vidíte na obrázku. Jen víko nechávám často otevřené kvůli větrání. K tomuto typu je možno zakoupit i vnitřní výbavu, avšak ta je vyrobena z umělé hmoty. Vhodnější je zařídit vnitřek dřevěnými komponenty, protože o umělou hmotu si mohou hlodavci poškrábat lícní torby. Naopak okusováním dřevěného domečku si zuby pěkně obrousí. Jako podestýlku používám hobliny a trochu sena, do kterého se rádi zavrtávají. Na dno lze dát i kočkolit.

Na co nesmíte zapomenout? Na domeček ke spaní, krmítko (nejlépe keramické), napáječku a běhací kolečko. Kolečko z drátů je vhodné něčím proplést nebo potáhnout pruhem bavlny, aby se v něm křečkům nezachytila tlapka. Vítaný je materiál na stavbu hnízda, například kousky nepotištěného papíru a seno (nepoužívat vatu ani slámu), a také dostatek hraček, aby se hlodavec nenudil (např. ruličku od toaletního papíru, papírové krabičky s prostříhanými otvory, žebříčky aj.)

Základ jídelníčku tvoří zrní, ovesné vločky, kukuřice, oříšky, syrové ovoce a zelenina. V akvaristikách lze zakoupit namíchané směsi pro hlodavce, spolu s vitamínovými doplňky (př. medové bonbóny, malinové kuličky, závěsné tyčinky aj.). Také je možno nabídnout čerstvý jetel a pampeliškové listy. Křeček si rád pochutná na moučném červu či kousku vařeného masa. Jako doplněk lze podávat psí a kočičí suchary a natvrdo uvařené vejce. Někteří křečci však bílkoviny vůbec nechtějí a raději zůstanou u svých zrníček.

Čím nekrmit? Pozor na kapustu a zelí u mladých zvířat, mohla by se nafouknout. Také slunečnicová semínka obsahují mnoho tuku. Neznámé, volně rostoucí zelené rostliny mohou být jedovaté. Křeček rád okusuje větvičky, kvůli dorůstajícím zubům by měl mít k dispozici dřevo ovocných stromů (větvičku jabloně, hrušně). Nesmí však větve jehličnanů. Čerstvá voda je samozřejmostí.

Kde křečka koupit? V akvaristice nebo na inzerát. Jak ho ochočit? Pomocí jídla. Každý den ve stejnou hodinu, večer, když se probudí, mu nabízet pamlsek z ruky. Za čas se osmělí, přestane se bát a přijme dobrotu z ruky. Později se odhodlá vyšplhat po ruce, a je vyhráno. Rozhodně ho nesmíte budit a vyrušovat během dne, například nadzvedáváním domečku!

Kdo chce svému křečkovi dopřát dostatek pohybu, může mu vyrobit hřiště. Stačí velká krabice bez otvorů, vysypaná pilinami a dostatek vyrobených prolézaček. Křeček ocení i květináč s pískem pro činčily, ve kterém se bude koupat a čistit kožíšek. Rád si také zobne čerstvé trávy. Proč mu nevysít víčko od sklenice travními semínky?

Křeček obvykle vykonává potřebu do jednoho rohu klece, pro dokonalý pocit čistoty tedy stačí denně vybrat záchůdek a jednou týdně vyměnit piliny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

piškotek

(piškotek, 16. 9. 2008 19:06)

tenhle článek je fakt super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pomoc

(mishka, 14. 9. 2008 20:02)

dneska jsem dostala 2 zlaté křečky párek tak se o nich snažím zjistit co nejvíc vaše stránka je supr mohli by jste mi poradit do jaké velikosti křeček sýrský doroste:)???

Rh5

(dominik, 14. 9. 2008 16:14)

jak se jmenuješ dál jirko ??

křečík

(dominik, 14. 9. 2008 16:12)

křečcí jsou nádherní tvorové ale celkem mi na nich že mají krátkou životnost,a taky smrdí já chovám gekončíka nočního je to ještěrka

křeček

(jirka, 19. 8. 2008 15:44)

jak velky je zlaty křeček??

nabízím

(nikola, 16. 7. 2008 18:35)

daruji křečíky(křečíka podle toho kolik jich chcete) do schopných rukou a majiteli který už nějaké zvířátko vlastnilpro křečíka(křečíky) si musíte přijít sami,bydlím v třinci,dohodneme se po telefonu: 604 425 988

moje Sárinka

(kipynka, 7. 7. 2008 9:23)

ahoj moje Sárinka je křeček zlatý a je moc hodná je celá bílá.má ráda jablíčka a lupínky tedˇspinka v klleci a vzkazuje vám ať pozdravujete sve male kamarady (krecky)) :o)

krecek

(kipynka, 1. 7. 2008 10:14)

ahoj take se mi moc liby je s nim zabava a staci mu jeden lipen na pochoutku je to zabavny tvorecek.

dopis

(panter, 30. 6. 2008 14:10)

mam ho je to super zviřatko dík za doporučení

Sou bezva

(Hana Jarešová :) (Elinor), 17. 6. 2008 16:39)

My máme doma takový čtyři blázínky :)Džungarského samičku (Jacky:)) velkeho zlateho ktery je me sestry (bee) a myho mladeho zlatyho (spoty) a to vam reknu ze to mit doma je vazne :D docela tezky ale sou to mazlici :))) njn kreciici su gud :)

had

(rada, 5. 6. 2008 14:16)

ja namam rad nekoho kdo ma hada a krmiho kreckama

.............

(L.J., 4. 6. 2008 14:54)

http://youtube.com/watch?v=xO7IlFIgZAc

křečíto

(misa, 1. 6. 2008 15:24)

Já mám doma taky křečka zlatého je moc fajn a ráda si s nim hraju ted právje na mne lezí a spinká a nekdy mi spí i na břiše mam ji moc ráda mojo Tedinku. Chtěla by jsem se zeptat někdr píší že nesmí být umnělohmotná kola na bjehání ale že mají být s kovu a nekde zas píší že z kovu být nesmí že si zlomí vas nebo že si utrhnou hlavu moc by mne zajímalo co teda ma mít za kolotoc .prosím odpovězte Dekuji .

Mám křečka aneb jukni na můj blogís

(Bombajs, 31. 5. 2008 19:28)

Prosím koukni se na můj web!! Budu ti 100x vděčná!!
P.S. Už máme křečka a ani sem se tvejma radama nemusela řídit :)) Jen knihama

souhlasím

(guglis6, 22. 5. 2008 15:12)

ja by jsem ty lidi co zvířátka týrají střílal

miláčci

(Adéla, 19. 5. 2008 20:00)

Abych pravdu řekla moooc miluju zvířátka....Už od malička sem chtěla byt zvěrolékařkou...Ale bohužel to nevyšlo:(Sem ráda že jsou lidi jako vy a dobře se o ty bezmocný zvířádka postaraj...Já je moooc miluju...Třeba za našeho psíka bych dala i život...A musim říct že takových lidí jako ste vy je fakt málo...Zvířádka sou bezmocní...A když už si někdo umane že ho chce mít doma,měl by se o něj dobře starat...A netýrat ho...Což většina lidí děla...Ale tomu se bohužel zabránit neda...Doufám že na ty lidi co si dovolej týrat náký zvířádko taky jednou dojde...Pozdravujte všechny zvířádka co máte!!!!!

krecek zlaty

(terinka, 7. 5. 2008 15:44)

mam doma zlateho krecka a mam ho moc rada.sice nekdy zlobi ,ale to se jeste odnauci.
hodne skace a vleze kam jenom muze.

takovyho mam doma:D

(Sylvinka, 5. 5. 2008 14:14)

je to muciiik hezky

teri.nejedla@seznam.cz

(Tereza Nejedlá, 30. 4. 2008 20:48)

křečci zlatí jsou mooc kkrrrrrrrráássssnnnnnnnnnííííí!!!!!!!!!!!!!

radaradaaaaaaaaaaaaa

(mamradaaaa, 21. 4. 2008 19:50)

mam rada zlaty krecky protoze jungarsky nesnasi jako mam je rada ale kousou to je skoda :-(


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »