Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křeček džungarský

něco


1. den

jako burský oříšek velká mláďátka

2. den

viditelné pruhování na hřbetě

4.den

objevuje se srst

12. den

první pevná potrava

13. den

mláďata mohou běhat

14. den

křečíci otvírají oči

21. den

mláďata jsou samostatná

28. den

křečíci pohlavně dozrávají

  • dospělá jsou mláďata ve dvou měsícíchPři pohledu na právě narozeného křečka není hned vidět, co z něho jednou bude. Narození křečkové jsou nazí, slepí, sotva 3 centimetry velcí a váží okolo sedmi gramů. Ale soukat se umí okamžitě. Energii mají hned. Valí se k mamince, aby se napili, nebo doprostřed hnízda, kde už jsou ostatní sourozenci, všichni se choulí a je tam tepleji.

Během prvních dnů se samička chová téměř jako sedící kvočna a svá mláďata zahřívá. Když musí na okamžik zmizet, všichni malí křečci se schoulí do co nejmenšího klubíčka a vzájemně se ohřívají. Pokud má samička pocit, že hrozí nějaké nebezpečí, vezme opatrně svá mláďata mezi zuby a přenese je do nového hnízda. Mláďata v takové situaci ztuhnou jako koťata, ani trochu se nehýbou, aby je maminčiny ostré zuby nemohly poranit.

Po 15 dnech již mají malí křečci opravdovou hedvábnou srst a konečně začínají otevírat oči. Ale již předtím zkoušeli potravu dospělých křečků. Malý křeček si svou drobnou packou pevně uchopí kukuřici či obilí a zkouší sotva viditelnými zoubky vše ohryzávat. A potom si tak dlouho čistí svůj čumáček, až odstraní poslední drobeček. A představte si, to všechno se zavřenýma očima!

Ve věku čtyř týdnů již začínají malí křečci lézt samičce na nervy. Hrají si, honí se, každým dnem jsou drsnější. Nejprve v chodbách a komínech doupěte, posléze venku. Pokud najdou něco chutného, napěchují své lícní torby a přesídlí se do podzemního úkrytu, stejně jako dospělí křečci. Samička se již nestará o čistotu mláďat; ta musí již sama poznat, kde je záchod.

Ve stáří šesti týdnů se mláďata osamostatňují, hledají si nový revír. Hned začínají vyhrabávat obytné komory. Hrabat umí velmi rychle. Používají k tomu předních tlapek. Hlínu odhrnují zadníma nohama.


Obrazek


Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rada

(verca, 26. 5. 2007 15:42)

ahoj....kluka a holku poznate,ze je vezmete,ale este ne kdyz nejsou ochlupeni a pak az uz sou ochlupeni tak se opatrne koukni dolu jestli tam ma takovy 2 milimetry velky puntiky(a to jsou jako ceciky)a tak to poznas:-)ale pozor at uz maji srst,jinak by je mama uz nechtela a oni by umreli....papa a rada sem ti pomohla terezko:-)

KLUK NEBO HOLKA????

( Tereza, 4. 5. 2007 20:27)

nevím jak mám poznat jestli je křeček kluk nebo holka????

prosím o radu

(jirka, 19. 4. 2007 20:32)

tátu mám nechat unich u mláďat?
nebo po kolikati dnech ho tam zaněma můžu dat?

POMOC

(Verča, 28. 3. 2007 19:03)

Jak poznám že je křeček kluk nebo holka?

mladata

(Blanka, 6. 3. 2007 18:43)

potrebovala bych poradit mam krecka a ten porodil 6 malych kreciku a 2 umrely nevim proc tvoje stranky jsou super ale neni tu nic jak jim mam pomoct dik BlankaHladikova@seznam.cz

kráásný

(Romík, 3. 3. 2007 14:25)

Takyjednoho džungaráka mám je super jmenuje se Pindˇa:-)


ahoj

(dumbo558, 22. 2. 2007 8:36)

maš perfektni blog. taky by jsm takovy chtel ja mam mlade džungarskeho křečika a je supr

křeček zlatý píše...

(křečíci, 9. 2. 2007 18:13)

ja umim psat jsem nalezen jedna mlaďocha mě našla a ZAČALA MĚ CHYTAT BYL JSEM U TAKOVÉHO KŘOVÍ... BYL TAM I MUJ VYHUBLEJ KAMARAD , BYL ČERNEJ.... A TAK JSEM ZVĚDAV KAM MĚ DÁ...
to je příběh opravdoví