Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křeček zlatý správná volba :)Obrazek

Pro lidi, kteří uvažují o koupi domácího mazlíčka, ale nemají zatím se zvířaty žádné zkušenosti, je křeček ideálním řešením. Malý, čistotný, nenáročný na stravu a ubytování, při vhodném přístupu se lehce ochočí. Vzhledem k tomu, že většinu dne prospí a probouzí se až večer, nestrádá během dne samotou jako psík či kočka.

Co se týče dětí, i jim může být křeček milým společníkem, ale pouze za předpokladu, že je rodiče naučí respektovat jeho potřeby a zvyky. Ani takto nenáročný tvor, jakým křeček je, by neměl být ponechán výhradně v dětské péči.

Křeček zlatý (mesocricetus auratus) pochází ze Sýrie, proto se mu někdy říká syrský. Ve své domovině obývá oblasti pouští a polopuští se suchým a teplým klimatem. Ve dne spí zavrtán v písku. Teprve večer, když se ochladí, vylézá za potravou. Výpravy za jídlem bývají dlouhé, křeček naběhá i několik kilometrů za noc. Pro případ nouze využívá lícních toreb, které naplňuje nalezenou potravou. Tu si odnáší na místo sloužící jako ložnice a spižírna zároveň. Shromažďující pud ho neopouští ani v zajetí, kde hlady netrpí. (Proto je dobré každý den zkontrolovat obsah klece a vyhodit případné zásoby z předešlého dne, které by křeček mohl vyhrabat a pozřít zkažené.)

Poprvé byl tento druh hlodavce popsán roku 1839 přírodovědcem jménem Waterhouse. Teprve poté přivezl britský konzul první živé exempláře do Anglie. Dnešní domácí křečci jsou potomky úlovku profesora Aharoniho z jeruzalémské univerzity, který v roce 1930 vykopal v syrské poušti hnízdo a nalezenou samičku s dvanácti mláďaty odvezl do ústavu. Je pravda, že někteří křečci utekli, ale z těch zbývajících, kteří se rozmnožili, pocházejí všichni současní.

Přírodně zbarvení křečci jsou zrzaví s bílými odznaky. Postupně byla vyšlechtěna řada barev a variací, například smetanová, bílá, šedá, černobílá (tzv. panda) aj. Také délka srsti prošla změnami, dnes se chovají i křečci dlouhostrstí (o jejich srst se musí pečovat).

Křeček je od přírody samotář. Zuřivě brání svůj pelech a nesnese konkurenta. Ani v době páření k sobě nebývají hlodavci příliš vlídní. Taková samička dovede pěkně pokousat! Jen co mláďata povyrostou, perou se i mezi sebou. Doporučuje se proto chovat křečky odděleně, aby nedocházelo k šarvátkám. Při pokusu o množení má být samička připuštěna k samci, ne naopak. To proto, aby se cítila podřízeně a trochu nejistě, jinak by mohla samce poranit. Výjimečně se stane, že spolu křečci vycházejí, musí ale pocházet ze stejného hnízda (dva sourozenci, matka s dcerou).

Křeček se řídí převážně čichem. Pachové žlázy, kterými značkuje své teritorium, jsou umístěny ve slabinách. Zrak není hlavní funkcí, křeček používá hlavně čich a sluch. Je výborný běžec, skokan, rád šplhá a zdolává překážky. V přírodě se ukládá k zimnímu spánku. Křeček není dlouhověký, žije dva nebo tři roky.

Co křeček potřebuje k životu v zajetí? Především vhodný domov, tedy klec nebo akvárium. Předností akvária je to, že nedochází k znečišťování okolí vyházenými pilinami a senem, nevýhodou zase špatná cirkulace vzduchu. Ideální rozměry skleněné nádrže jsou okolo 60 cm na délku a 30 cm na výšku. (V takovém případě se nemusí zakrývat.) Je-li akvárium nižší, může křeček vyskočit ven. Nádrž by také neměla být vyšší než delší.

Obchody s potřebami pro zvířata nabízejí mnoho druhů klecí pro hlodavce. Řada z nich trpí značnými nedostatky. Bývají malé, nechráněné alespoň z jedné strany proti průvanu a opatřené mřížkovými rošty, do kterých se křečkům zachytávají nohy. Rozhodnete-li se přeci jenom pro klec, zvolte takovou, kde jsou patra plná, ne z drátů. Pozor! Chcete-li chovat křečíka, ne křečka, klec musí mít dráty hustě u sebe!

Mně se nejvíce osvědčila plastová nádržka s horní mřížkou, kterou vidíte na obrázku. Jen víko nechávám často otevřené kvůli větrání. K tomuto typu je možno zakoupit i vnitřní výbavu, avšak ta je vyrobena z umělé hmoty. Vhodnější je zařídit vnitřek dřevěnými komponenty, protože o umělou hmotu si mohou hlodavci poškrábat lícní torby. Naopak okusováním dřevěného domečku si zuby pěkně obrousí. Jako podestýlku používám hobliny a trochu sena, do kterého se rádi zavrtávají. Na dno lze dát i kočkolit.

Na co nesmíte zapomenout? Na domeček ke spaní, krmítko (nejlépe keramické), napáječku a běhací kolečko. Kolečko z drátů je vhodné něčím proplést nebo potáhnout pruhem bavlny, aby se v něm křečkům nezachytila tlapka. Vítaný je materiál na stavbu hnízda, například kousky nepotištěného papíru a seno (nepoužívat vatu ani slámu), a také dostatek hraček, aby se hlodavec nenudil (např. ruličku od toaletního papíru, papírové krabičky s prostříhanými otvory, žebříčky aj.)

Základ jídelníčku tvoří zrní, ovesné vločky, kukuřice, oříšky, syrové ovoce a zelenina. V akvaristikách lze zakoupit namíchané směsi pro hlodavce, spolu s vitamínovými doplňky (př. medové bonbóny, malinové kuličky, závěsné tyčinky aj.). Také je možno nabídnout čerstvý jetel a pampeliškové listy. Křeček si rád pochutná na moučném červu či kousku vařeného masa. Jako doplněk lze podávat psí a kočičí suchary a natvrdo uvařené vejce. Někteří křečci však bílkoviny vůbec nechtějí a raději zůstanou u svých zrníček.

Čím nekrmit? Pozor na kapustu a zelí u mladých zvířat, mohla by se nafouknout. Také slunečnicová semínka obsahují mnoho tuku. Neznámé, volně rostoucí zelené rostliny mohou být jedovaté. Křeček rád okusuje větvičky, kvůli dorůstajícím zubům by měl mít k dispozici dřevo ovocných stromů (větvičku jabloně, hrušně). Nesmí však větve jehličnanů. Čerstvá voda je samozřejmostí.

Kde křečka koupit? V akvaristice nebo na inzerát. Jak ho ochočit? Pomocí jídla. Každý den ve stejnou hodinu, večer, když se probudí, mu nabízet pamlsek z ruky. Za čas se osmělí, přestane se bát a přijme dobrotu z ruky. Později se odhodlá vyšplhat po ruce, a je vyhráno. Rozhodně ho nesmíte budit a vyrušovat během dne, například nadzvedáváním domečku!

Kdo chce svému křečkovi dopřát dostatek pohybu, může mu vyrobit hřiště. Stačí velká krabice bez otvorů, vysypaná pilinami a dostatek vyrobených prolézaček. Křeček ocení i květináč s pískem pro činčily, ve kterém se bude koupat a čistit kožíšek. Rád si také zobne čerstvé trávy. Proč mu nevysít víčko od sklenice travními semínky?

Křeček obvykle vykonává potřebu do jednoho rohu klece, pro dokonalý pocit čistoty tedy stačí denně vybrat záchůdek a jednou týdně vyměnit piliny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro kačku

(admin, 26. 4. 2007 17:12)

Ahojky kačí křečci rádi spí takže spíš je prostě ospalej skus se mu víc věnovat

ferda

(vojtěch, 26. 4. 2007 16:39)

můj křeček Ferda pořád hryže do klece. Nevíte proč to dělá ????? Vypadá jako v tranzu.

správná výslovnost

(kačka, 23. 4. 2007 13:28)

Píše se křečík jungárský a nebo křečík džungárský?????

stydlivec

(kačka, 23. 4. 2007 13:25)

můj křečík džungárský je pořád zachumlaný v hoblinách. Je to tím že, je stydlivec nebo to je něčím jiným??????????????????

...

(Pussy, 18. 4. 2007 16:12)

Tak můj křeček zlatý jménem Pussy je velmi ,ale velice roztomilá a taky moc zvědavá

ŠMUDLINKA

(TERKA, 16. 4. 2007 18:52)

JÁ MAM TAKY ZLATÝHO KŘEČKA A JMENUJE SE ŠMUDLINKA JA FAJN STEJNĚ JAKO TAHLE STRÁNKA:-) ALE MOHLO BY TU BÝT VÍCE OBRÁZKU:-(¨.¨)ČAUKY LIDI A PIŠTE

mám stejného

(Michal Pavlík, 12. 4. 2007 19:35)

Mám ůplně stejného křečka.je trochec větší ale stejný tak mi napište

Můj křeček

(Jiří Růžička, 11. 4. 2007 10:39)

Je šedý.

věk křečka zlatého

(aniačka, 1. 4. 2007 16:26)

já jsem měla křečka dneska mi umřel měla jsem ho1,5roku

křeček

(marek, 22. 3. 2007 19:43)

tato stránka je velmi hezky zpracovaná

dobry

(petr, 14. 3. 2007 11:22)

moc fajn

křečice Ferdynka

(Jitule, 13. 3. 2007 3:53)

Mám prosbu, kdo by mi poradil, je jí cca 8 měsíců a je děsně živá...kousky,které předvádí v kleci se prostě musí vidět:-))občas ale vyleze z domečku a dívá se naprosto nepřítomným pohledem, jako by nás ani nevnímala....navíc dneska dvakrát po vyndání z klece strašně zapáchala....má vyklizeno, nepočurala se, prostě nevíme,čím by to mohlo být. Poradí někdo? Prosím na e-mail PatkovaJ@seznam.cz a moc předem děkuji!!!

Křeček zlatý béžově zbarvený

(Ketrina, 11. 3. 2007 15:34)

Budu mít křečka zlatého a bude se jmenovat ŘEDKVIČKA!Jsem mocinky ráda

Křeček zlatý

(kovik, 28. 2. 2007 9:00)

Mám doma pár zlatých křečků nechcete někdo???
e-mail: kovanda007@centrum.cz
icq: 381 528 664.Byl by zdarma a musite si
pro něj přijet.

jj ty ....

(milovník zvířat, 27. 2. 2007 13:13)

Ahoj! Já mam doma fva křečky zlatý...jsou to všecky holčičky...
Křečci sou tak krásnonky, že o nich píšu knížku...

křečíček

(miláček, 27. 2. 2007 11:51)

JÁ MAM DOMA 2 DŽUNGÁRSKÝ KŘEČÍKY A MAJÍ SPOLU 6 MLADEJCH!!!!!!!!!!!!!

Soutěž

(Irena, 26. 2. 2007 15:57)

Ještě jsem zapoměla dodat adresu na ten blog o křečkách je to www.hryzalka.blog.cz

Soutěž

(Irena, 26. 2. 2007 15:56)

Na mim blogu je soutěž o Miss křeček tak tam můžete svoje křečky přihlásit. Adresa je www.moje-kresby.blog.cz
A má ještě blog o křečkách tak na ten se můžete také kouknout. :o))

ahojky

(sarka, 23. 2. 2007 16:46)

ahoj ja mam krecka zlateho a tat bude mit možna mladata,oni sou tak krasný že je mužu doporučit všem.
jsou hodný mirumilavný i pro male dite ale musi je nekdo krmit ovšem.
Když tak se koukněte na moje stranky a ty jsou http://kreccistranky.ic.cz

SOUTĚŽ

(admin, 18. 2. 2007 12:58)

AHOJKY MÁME TU SOUTĚŽ!! O NEJHEZČÍHO KŘEČKA ZLATÉHO!!(OSTATNÍ BUDOU PŘÍŠTĚ)POSÍLEJTE FOTO NA konik.violeta@seznam.cz A PLS. I S POPISEM ATD...
1MÍSTO-vytvořím vám web o kř. podle vašich představ a požadavků.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »