Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křeček zlatý správná volba :)Obrazek

Pro lidi, kteří uvažují o koupi domácího mazlíčka, ale nemají zatím se zvířaty žádné zkušenosti, je křeček ideálním řešením. Malý, čistotný, nenáročný na stravu a ubytování, při vhodném přístupu se lehce ochočí. Vzhledem k tomu, že většinu dne prospí a probouzí se až večer, nestrádá během dne samotou jako psík či kočka.

Co se týče dětí, i jim může být křeček milým společníkem, ale pouze za předpokladu, že je rodiče naučí respektovat jeho potřeby a zvyky. Ani takto nenáročný tvor, jakým křeček je, by neměl být ponechán výhradně v dětské péči.

Křeček zlatý (mesocricetus auratus) pochází ze Sýrie, proto se mu někdy říká syrský. Ve své domovině obývá oblasti pouští a polopuští se suchým a teplým klimatem. Ve dne spí zavrtán v písku. Teprve večer, když se ochladí, vylézá za potravou. Výpravy za jídlem bývají dlouhé, křeček naběhá i několik kilometrů za noc. Pro případ nouze využívá lícních toreb, které naplňuje nalezenou potravou. Tu si odnáší na místo sloužící jako ložnice a spižírna zároveň. Shromažďující pud ho neopouští ani v zajetí, kde hlady netrpí. (Proto je dobré každý den zkontrolovat obsah klece a vyhodit případné zásoby z předešlého dne, které by křeček mohl vyhrabat a pozřít zkažené.)

Poprvé byl tento druh hlodavce popsán roku 1839 přírodovědcem jménem Waterhouse. Teprve poté přivezl britský konzul první živé exempláře do Anglie. Dnešní domácí křečci jsou potomky úlovku profesora Aharoniho z jeruzalémské univerzity, který v roce 1930 vykopal v syrské poušti hnízdo a nalezenou samičku s dvanácti mláďaty odvezl do ústavu. Je pravda, že někteří křečci utekli, ale z těch zbývajících, kteří se rozmnožili, pocházejí všichni současní.

Přírodně zbarvení křečci jsou zrzaví s bílými odznaky. Postupně byla vyšlechtěna řada barev a variací, například smetanová, bílá, šedá, černobílá (tzv. panda) aj. Také délka srsti prošla změnami, dnes se chovají i křečci dlouhostrstí (o jejich srst se musí pečovat).

Křeček je od přírody samotář. Zuřivě brání svůj pelech a nesnese konkurenta. Ani v době páření k sobě nebývají hlodavci příliš vlídní. Taková samička dovede pěkně pokousat! Jen co mláďata povyrostou, perou se i mezi sebou. Doporučuje se proto chovat křečky odděleně, aby nedocházelo k šarvátkám. Při pokusu o množení má být samička připuštěna k samci, ne naopak. To proto, aby se cítila podřízeně a trochu nejistě, jinak by mohla samce poranit. Výjimečně se stane, že spolu křečci vycházejí, musí ale pocházet ze stejného hnízda (dva sourozenci, matka s dcerou).

Křeček se řídí převážně čichem. Pachové žlázy, kterými značkuje své teritorium, jsou umístěny ve slabinách. Zrak není hlavní funkcí, křeček používá hlavně čich a sluch. Je výborný běžec, skokan, rád šplhá a zdolává překážky. V přírodě se ukládá k zimnímu spánku. Křeček není dlouhověký, žije dva nebo tři roky.

Co křeček potřebuje k životu v zajetí? Především vhodný domov, tedy klec nebo akvárium. Předností akvária je to, že nedochází k znečišťování okolí vyházenými pilinami a senem, nevýhodou zase špatná cirkulace vzduchu. Ideální rozměry skleněné nádrže jsou okolo 60 cm na délku a 30 cm na výšku. (V takovém případě se nemusí zakrývat.) Je-li akvárium nižší, může křeček vyskočit ven. Nádrž by také neměla být vyšší než delší.

Obchody s potřebami pro zvířata nabízejí mnoho druhů klecí pro hlodavce. Řada z nich trpí značnými nedostatky. Bývají malé, nechráněné alespoň z jedné strany proti průvanu a opatřené mřížkovými rošty, do kterých se křečkům zachytávají nohy. Rozhodnete-li se přeci jenom pro klec, zvolte takovou, kde jsou patra plná, ne z drátů. Pozor! Chcete-li chovat křečíka, ne křečka, klec musí mít dráty hustě u sebe!

Mně se nejvíce osvědčila plastová nádržka s horní mřížkou, kterou vidíte na obrázku. Jen víko nechávám často otevřené kvůli větrání. K tomuto typu je možno zakoupit i vnitřní výbavu, avšak ta je vyrobena z umělé hmoty. Vhodnější je zařídit vnitřek dřevěnými komponenty, protože o umělou hmotu si mohou hlodavci poškrábat lícní torby. Naopak okusováním dřevěného domečku si zuby pěkně obrousí. Jako podestýlku používám hobliny a trochu sena, do kterého se rádi zavrtávají. Na dno lze dát i kočkolit.

Na co nesmíte zapomenout? Na domeček ke spaní, krmítko (nejlépe keramické), napáječku a běhací kolečko. Kolečko z drátů je vhodné něčím proplést nebo potáhnout pruhem bavlny, aby se v něm křečkům nezachytila tlapka. Vítaný je materiál na stavbu hnízda, například kousky nepotištěného papíru a seno (nepoužívat vatu ani slámu), a také dostatek hraček, aby se hlodavec nenudil (např. ruličku od toaletního papíru, papírové krabičky s prostříhanými otvory, žebříčky aj.)

Základ jídelníčku tvoří zrní, ovesné vločky, kukuřice, oříšky, syrové ovoce a zelenina. V akvaristikách lze zakoupit namíchané směsi pro hlodavce, spolu s vitamínovými doplňky (př. medové bonbóny, malinové kuličky, závěsné tyčinky aj.). Také je možno nabídnout čerstvý jetel a pampeliškové listy. Křeček si rád pochutná na moučném červu či kousku vařeného masa. Jako doplněk lze podávat psí a kočičí suchary a natvrdo uvařené vejce. Někteří křečci však bílkoviny vůbec nechtějí a raději zůstanou u svých zrníček.

Čím nekrmit? Pozor na kapustu a zelí u mladých zvířat, mohla by se nafouknout. Také slunečnicová semínka obsahují mnoho tuku. Neznámé, volně rostoucí zelené rostliny mohou být jedovaté. Křeček rád okusuje větvičky, kvůli dorůstajícím zubům by měl mít k dispozici dřevo ovocných stromů (větvičku jabloně, hrušně). Nesmí však větve jehličnanů. Čerstvá voda je samozřejmostí.

Kde křečka koupit? V akvaristice nebo na inzerát. Jak ho ochočit? Pomocí jídla. Každý den ve stejnou hodinu, večer, když se probudí, mu nabízet pamlsek z ruky. Za čas se osmělí, přestane se bát a přijme dobrotu z ruky. Později se odhodlá vyšplhat po ruce, a je vyhráno. Rozhodně ho nesmíte budit a vyrušovat během dne, například nadzvedáváním domečku!

Kdo chce svému křečkovi dopřát dostatek pohybu, může mu vyrobit hřiště. Stačí velká krabice bez otvorů, vysypaná pilinami a dostatek vyrobených prolézaček. Křeček ocení i květináč s pískem pro činčily, ve kterém se bude koupat a čistit kožíšek. Rád si také zobne čerstvé trávy. Proč mu nevysít víčko od sklenice travními semínky?

Křeček obvykle vykonává potřebu do jednoho rohu klece, pro dokonalý pocit čistoty tedy stačí denně vybrat záchůdek a jednou týdně vyměnit piliny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ČIKI

(Káťa, 16. 2. 2007 19:27)

My doma máme křeččí slečnu Čiki, která je strašně roztomilá a každý večer nám předvádí své křeččí kousky.JEDNODUŠE- Všem kteří si chtějí pořídit nějaké to menší zvířátko doporučuju právě křečka!!!

sára

(katka, 11. 2. 2007 13:47)

Sáře bylo rok a půl mněla jsem ji opravdu ráda po roce náhle onemocněla.Sára prochladla a dostala zánět přirození po 14 dní umřela.Po mněsíci čekáni jsem si koupila nového černobíleho křečka.Jmenuje se STUART LITEL 2.Mám ho zase ráda jako Sáru.

Ahoj

(terka, 4. 2. 2007 10:34)

Ahojky všem chtěla bych se zeptat je hoodně špatně když sní křeček sirové maso? :-(Mám doma Zlatého křečka a dala jsem mu sirové kuřečí maso.Prosím kdo bude chtít budu moc ráda když mi odepíše na můj email TerezaHolubova@seznam.cz díky všem

křeček džungarský

(denisa, 1. 2. 2007 7:53)

chtěla bych se zeptat měla sem v kleci pět křečků a musela sem je dát k babičce a ona mi tvrdí že se vzájemně zabíjí chci se zeptat jestli je to možné

Denda

(Denda, 30. 1. 2007 20:33)

krása krása krása

to neni pravda !!!

(Křečííík (Honza), 30. 1. 2007 15:36)

Nahodou !!! tento clanek je vynikajici !!! jeste jsem si ho nestacil precist cely, je to jako kdyby jsi opisoval (a).Vidim ze jsis s tim dal (a) hodne prace a tak ...moc te obdivuju...ja chovam uz radu kreciku a tohle vsechno znam...

P.S. mas moooc krasnou stranku !!! =]

vsichni pisou picovinu

(jirka benes, 30. 1. 2007 11:16)

hezkej píčák

miss křeček

(krecounice, 29. 1. 2007 15:01)

ahoj:)jestli máte doma křečka tak máte možnost ho přihlásit do miss křeček ..podrobnosti zde_ http://krecounice.sblog.cz/

AHOJ

(Marta, 27. 1. 2007 19:07)

Tendle článek je super já mám doma křečka zlatýho a menuje se PAMELA !!!

křeček

(eliška, 25. 1. 2007 19:55)

ja mam rada krecky protoze jsou moc hezky

Ahojte

(Natalí, 20. 1. 2007 16:33)

Tohle je nej článek a taky nej stránka.

dobrý

(anonim, 19. 1. 2007 18:36)

je to docela poučný, teda pro ty con si chtěj křečka pořídit, třeba jako já díky za některé rady

křečči

(Terka, 11. 1. 2007 11:42)

Jo fakt je to tu super.Dnes jsem si pročetla všecko a je to dobrý!!!A já mám taky křečka zlatého a je fakt úžasný!

ja mam taky křečka a je hezčí

(eva 120, 8. 1. 2007 14:06)

je hezčí a tluščí ha ha he he ho ho hi hi

Lžete!!!!!!!!!!!!!!!

(Treka.h, 31. 12. 2006 18:34)

To neni pravda,Ta samička měla jenom osm mláďát!!!!!!!!!!!!!

A co fotky?

(Terka.h, 31. 12. 2006 18:29)

Dejte sem nějakou!!!!!!!!!!!!!!!

super

(Bára, 17. 12. 2006 17:01)

tenhle článek je super.mám také doma křečka zlatého a je úžasný.

Křeček zlatý

(Terka, 16. 11. 2006 18:48)

Tenhle článek je fakticky suprovej-ještě jsem nečetla lepší:-) Jen tak dál....

křeček

(Bára, 26. 9. 2006 16:39)

ahojky, tenhle článek se mi moc líbí máme doma křečka Roborovského a Zlatého


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9